Isıbor » Isı Yalıtımı Nedir?
Isı Yalıtımı Nedir?

Isı Yalıtımı Nedir?

tarih: 31 Ekim 2019    yazar: Admin

Isı yalıtımı, yapıların başta çatı bölümü olmak üzere dışa bakan tüm dış cephe sistemlerine ısı geçirmeyen malzemeler ile kaplanma olayıdır. Pencereler dahil olmak üzere yapılan çalışmalarda mevcut duruma göre oldukça tasarruflar edebilirsiniz. Yalıtım sonrasında kış aylarında faturalarınız %50 azalırken yaz aylarında daha serin, daha konforlu bir alana sahip olabilirsiniz. Isın tüm odalara eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır.

Isı Yalıtımının Maliyeti Nedir?
Isı yalıtımı eğer yapı inşaat halinde iken yapılırsa masrafı oldukça düşük olmaktadır. Bina maliyetinin %3'ü kadar bir masraf ile yapılabilen yalıtım, sunduğu enerji tasarrufu ile masrafını 3, 4 yıl içerisinde çıkarmaktadır. Yalıtımı yapılmış binalar diğer yapılara göre daha küçük kazan, daha küçük klima, daha az enerji tüketmektedir.

Isı Yalıtımının Yararları Nelerdir?
Ülkemizde bulunan tüm konutlara eğer ısı yalıtımı yapılırsa her yıl 3 milyar dolar tasarruf edebiliyoruz. Enerji konusunda oldukça tasarruf sağlayan yalıtım, kış aylarında doğalgaz faturalarını %50 oranında azaltıyor. Sıcaklığın tüm bina içerisine eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayan yalıtım malzemeleri, odalar içerisinde homojen bir yapı inşa ediyor. Yaz aylarında ise dışarıdan gelen sıcaklığı içeri sokmayan ortamların serin, konforlu ve huzurlu olmasını sağlıyor. Her alanda olduğu gibi yalıtım alanında da bir yönetmelik olduğunu, bu işte görev alan kişilerin bu yönetmeliğe göre hizmet vermeleri gerektiğini belirtmek istiyoruz.