Isıbor » Isı Yalıtımı
Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı

tarih: 31 Ekim 2019    yazar: Admin

Yaşadığımız ortamları daha konforlu hale getirmek için uyguladığımız ısı yalıtımı birçok avantajlar meydana getirmektedir. Kışın ısınmayı olabildiğince artıran yalıtım, yaz aylarında da yapıların serin kalmasına olanak sağlamaktadır. Bu yazı içerisinde sizlere ısı yalıtımının hangi alanlarda kullanıldığı başta olmak üzere önemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Isı Yalıtımının Faydaları
Isı yalıtımı hemen hemen tüm bölgelerde belirli bir yönetmelik dahilince uygulanmaktadır. Usta kişilerce yapılan ısı yalıtımının kışın ısınmaya büyük oranda katkı sağladığını, gelen faturaya %50 indirim gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Buna istinaden yaz aylarında da serinlik meydana getiren yalıtım odalarda tamamen dengeli bir ısı ortamı oluşturur. Yapılardaki terlemenin önüne geçen yalıtım, mantar, küf ve siyah leke oluşmasının önüne geçer. Isınma maliyetini düşüren ısı yalıtımının çevreye katkıları da oldukça fazladır.

Isı Yalıtımı Binanın Neresine Yapılır?
Isı yalıtımının birçok farklı alana uygulandığını söyleyebiliriz. Genel olarak uygulama alanları ise;
- Binaların dış cephe duvarları ve çatısına
- Katları birbirinden ayıran döşemelere
- Toprak ile temas eden bölgelerine
- Havalandırma kanalları ve tesisat borularına
- Depo, garaj gibi ısıtma sistemlerinin duvar bölümlerine
Isı Yalıtımının Malzemeleri Nelerdir?
- Ahşap lifli levhalar
- Camyünü
- Poliüretan
- Fenol köpüğü
- Taşyünü
Malzemeleri ısı yalıtımının temel malzemeleri olarak gösteriliyor. Yalıtım yapılacak bölge, yapının durumuna göre malzeme seçimi değişiklik gösterebilmektedir. Burada yalıtım yapacak ekibin yapacağı analiz ve çalışmanın oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.